A BEFEKTETÉSI ARANY
BIZTONSÁG ÉVEZREDEKEN ÁT
Az utóbbi 40 évben az arany ára jobban nőtt, mint a Dow Jones-index.
"A papírpénz előbb vagy utóbb belső értékéhez - a nullához - tér vissza."Voltaire
BEFEKTETÉSI TÖMBARANY - A BIZTOS VÉDELEM
Befektetés - ami újra az aranykorát éli
Az arany, mint befektetés egyidős az emberiséggel. Ebben tartották az uralkodók és királyok, bankházak és kereskedők a vagyonukat. Ez szolgált univerzálisan elfogadott fizetőeszközként korokon és országhatárokon átnyúlóan Afrikában éppúgy,mint Európában vagy Amerikában. Az arany szinte minden korban ugyanazok a tulajdonságok miatt volt elfogadott, vonzó és széles körben használt pénzügyi eszköz: a világon bárhol elfogadták, egyszerűen és gyorsan lehetett pénzre váltani - de talán ami a legfontosabb: mindig kézzel fogható értéket képviselt, a legtöbb pénzügyi termékben meglévő kockázat nélkül. Az arany jelentősége az elmúlt évtizedekben újra felértékelődött, hiszen - szinte - ez ma az egyetlen olyan befektetési forma, amellyel sikeresen kivédhetőek a válság(ok) okozta negatív hatások.
Befektetési arany legfontosabb tulajdonságai
- Színarany (999.9 tisztaságú)
- Vám és Áfa mentes
- Szín arany termékek - kézzelfogható befektetés
- Nincs politikai, ország, partner kockázat
- Egyedi sorszámozott aranytermékek
- Minőségi bizonyítvánnyal rendelkezik
- Nemzetközi minősítés - "good delivery" státusz
- A világon bárhol elfogadott
- Likvid, egyszerűen pénzre váltható
Az aranybefektetés célja - tartalékképzés és függetlenség
Az aranybefektetés elsődleges célja a tartalékképzés, ami a vagyon 5-10%-ának minél biztosabb eszközkategóriába történő elhelyezését jelenti. A klasszikus, fizikai aranybefektetésre nem alkalmazható az a pénzügyi szektorban elterjedt elemzői szemlélet, amely kiemelten a rövidtávú árfolyammozgásokra fókuszál.ˇ
"Akinek aranya van, annak mindig van pénze" (A. Greenspean)
Ez az egyszerű mondat rávilágít arra, hogy az aranytulajdonos a "papírpénzben" tartott befektetésekkel szemben számos kockázatnak nincs kitéve, - a világban történhet bármi, a vagyona reálértéket képvisel.
Kiknek ajánljuk?
Elsősorban azoknak, akik hisznek az "arany középútban". Azoknak, akik számára fontos, hogy olyan instrumentumokkal is gazdagítsák portfóliójukat, amelyek okosan kiegészíthetik a már meglévő befektetési stratégiájukat.Nemzetközi kitekintésben lakossági szinten a befektetési aranyban történő megtakarításnak komoly hagyományai vannak, az mindennapos része a befektetési kultúrának. Fejlett befektetési kultúrával rendelkező piacokon amegtakarítások 7-10%-át tartják hosszú távú befektetésként nemesfémben. A befektetési aranyat elsősorban azoknak az ügyfeleinknek ajánljuk, akik megtakarításaikat középtávon kívánják elhelyezni egy viszonylag biztonságos befektetési formában. |
Miért szeretik a "nagyok" az aranyat?
1. Mert a világ aranykészlete véges: a világ felszíni aranykészlete amelyet a történelem során kitermeltek, mintegy 167 000 tonna. Ha ezt el szeretnénk képzelni, akkor egy megközelítőleg 4500 milliárd dollár értékű, 18 x 18 x 18 méteres kockára kell gondolnunk. Ennek fele ma ékszerben, a másik fele pedig központi bankok és magánbefektetők trezorjaiban, illetve ipari aranyban áll. A véges mennyiség pedig egy dologgal biztosan együtt jár: azzal, hogy mindig többen szeretnének hozzájutni, mint amennyi van belőle. Így aztán az arany kereslete mindig is meghaladja a mindenkori bányászati kapacitást. (Ezzel párhuzamosan folyamatosan csökken a bányák átlagos aranytartalma: pillanatnyilag az évi kitermelés megközelítőleg 80 millió unciára rúg, ugyanakkor az évi új lelőhely feltárás mindössze 15 millió uncia.)
2. Mert kitüntetetett szerepe van a gazdaságban, hogy úgy mondjuk ebben áll a gazdaság "aranytartaléka": bár a tőzsdei ETF-ek és más befektetési termékek mögé felhalmozott aranykészlet egyre nagyobb részesedéssel bír az aranytartalékból, a hivatalos aranykészletek jó része még mindig a nagy jegybankok és az IMF tulajdonában van. Az USA dollár és az Euró után az arany számít a harmadik legnagyobb pénzügyi tartalékképző eszköznek. Ennek megfelelően az arany egyet jelent a gazdasági biztonsággal: értékét közvetlenül sem egyik ország gazdasága, sem pedig egyik pénznem inflálódása nem befolyásolja.
3. Mert jellemzői a fizikai biztonság és likviditás: az értékpapírban tartott befektetések hozama jelentősen változhat. Az arany kevésbé rejt ilyen típusú kockázatot. A nemesfém amikor kell, mondjuk valamilyen váratlan nehézség vagy bármilyen más gazdasági megfontolás esetén is mindig likvid és egyetemesen elfogadott fizetőeszközként működik.
4. Az alábbi táblázat az állami szektor (jegybankok) értékesítéseit tartalmazza, tonnában kifejezve, világviszonylatban. A számok önmagukért beszélnek, amennyiben a pénzügyi -gazdasági válság kirobbanása óta megfigyeljük az értékesítés volumenének nagyarányú csökkenését. Tehát a trend megfordult, a jegybankok nettó vásárlóként jelentek meg az aranypiacon.
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010E |
543 |
593 |
365 |
496 |
194 |
121 |
75 |
Ehhez még egy izgalmas adat, az egyes országok tartalékainak aránya az általuk birtokolt befektetési arany mennyiséghez képest:
Németország |
Olaszország |
Franciaország |
India |
Kína |
3.402t |
2.451t |
2.435t |
557t |
1.054t |
67% |
66,1% |
64,5% |
7,1% |
1,5%
|
5. Bizalom és függetlenség: az arany befektetés - hosszú távon - profitot generál, de ez csak a "másodlagos haszon". Ennél sokkal fontosabb, hogy az arany értékének megbecsültsége, társadalmi beágyazottsága és elismerése az egész világon egyformán magas. (Ezt jól mutatja az is, hogy a hitelminősítő intézetek rendre pozitívként értékelik, ha egy ország tartalékportfoliójában aranyat is tart.) Az arany évezredek óta bizonyítja, hogy minden más eszköznél alkalmasabb a tartalékképzésre. A puha fém a világ legkeményebb devizája, éppen ezért számítja bele az aranyat a monetáris politika is a devizatartalékokba. Az emberiség kezdete óta kitermelt aranykészlet évente mindössze 1-2%-al bővül, ezzel szemben a 70-es évek eleje óta a papírpénz mennyisége drámaian növekszik a világban. Mivel tehát az exponenciálisan növekvő globális pénzmennyiséggel csaknem változatlan mennyiségű arany áll szemben, nem lehet kétséges, hogy ez hosszútávon mit jelent a papírpénz-arany devizapáros árrelációja, más szóval az aranyárfolyam bármely devizával szembeni árfolyama számra.
6. És persze talán a legfontosabb: mert rendre szépen emelkedik a "görbe":
Miért jó a "kisbefektetőknek" az arany? Három érv számukra is az aranyvásárlásmellett.
Mint minden befektetés, úgy az aranyba vagy egyéb nemesfémbe való befektetés is hozhat nyereséget és veszteséget egyaránt. Az arany azonban - néhány irracionális spekulációs kilengésektől eltekintve - a több száz évre visszatekintve stabilan emelkedett napjainkig.
1. Még mindig jó "beszállási" lehetőség. Az aranyat a jelenlegi 1400 dollár/uncia szinten egyes elemzők túlárazottnak tekintik, mások véleménye viszont, hogy még mindig jelentős potenciállal bíró befektetés. Egy dolog biztos: az arany véges nyersanyag. A jelenlegi bányakapacitások 15-20 év múlva kimerülnek. Ekkor a világ befektetői társadalma két részre oszlik: arany tulajdonosokra és azokra akik szeretnének aranyat birtokolni, - csak kérdés, hogy milyen áron.
2. Biztos, jó hozamok. Az arany nemcsak a dollár alapú pénzpiaci eszközök alternatívája, hanem más devizában jegyzett befektetési eszközökkel szemben is jó eredményeket tud felmutatni. (Bár az aranybefektetés nem fizet kamatot, ezt kompenzálja a pénzügyi termékek kockázatával szembeni függetlensége.)
3. Kisebb volatilitás - kevesebb izgalom. Az arany kevésbé volatilis befektetési eszköz, mint a részvénybefektetések ill. árupiaci befektetések zöme. Ennek megfelelően ideális befektetés azok számára akik kerülik a jelentős kockázatokat, megtakarításaik kapcsán fontos a biztonság és nyugalom.
4. Okos alternatíva. Bár az arany és más pénzügyi termékek, így például a részvények hozama között nincs pozitív korelláció, az arany tradicionálisan mindig is kedvelt "menekülőútja" volt a befektetőknek - különösen amikor lejtmenetben vannak a tőzsdék.
Aranyszámla - hogyan működik, miért jó?
AZ ARANYSZÁMLA
- Már havi kis összeggel elérhető. Az aranyszámla egy olyan okos megtakarítási forma amely lehetőséget ad arra, hogy tulajdonosának ne kelljen egyszerre nagyobb összeget befektetnie, hanem rendszeresen (például havonta 5 ezer forinttal), befektetési grammaranyban halmozza fel megtakarításai egy részét.
- Az arany relatív "drágasága" ellenére lehetőséget biztosít mindenki számára, hogy megtakarításai egy részének biztonságát ily módon teremtse meg.
- Rendszeres aranyvásárlással biztosan jó árfolyamon fektetünk be. A rendszeres, kisebb összegekkel történő aranyvásárlással minden befektető nagy eséllyel kiegyenlíti a napi árfolyam ingadozás hatásait, valamint azt, hogy egy magas árfolyamú napon vásároljon be. Ezen túlmenően az arany bányászati kitermelési költsége jelenleg 600USD/unc, és az egyre nehezebben elérhető készletek miatt folyamatosan növekszik. Ez - többek között - azt is jelenti, hogy az árfolyam nem eshet a kitermelési költség alá, hiszen a bányák abban a pillanatban leállnának, tehát egy olyan "védőernyő", amely pl. a részvény befektetéseknél nem létezik.
- Garancia, biztonság. A kereskedő garantálja a befektetési arany mindenkori visszavásárlását, valamint azt, hogy az általa forgalmazott arany olyan hiteles és elismert gyártótól (www.argor-heraeus.com), kibocsátótól származik, amelynek "védjegyét" (Good Delivery) az egész világon elismerik, termékét "bárhol" a világon felvásárolják.
- Értékállóság. Egy 1906-ban gyártott Ford T-modell ára 850USD, volt, ami aranyban kifejezve 42,5 unciának felelt meg. ( 1906-ban 1uncia = 20USD). Egy 2006-ban gyártott Ford Focus ára 24.650.- USD, ami aranyban kifejezve szintén 42,5 uncia. (2006-ban 1uncia = 580USD)
- Kézzelfogható befektetés, ahogy a szakzsargonban nevezik: "real money". Nem elektronikus pénz, nem számlakivonaton létező virtuális
befektetés, hanem fizikailag birtokolható anyag, mely ugyanakkor bármikor pénzzé tehető.
- A nap 24 órájában, szerte a világon kereskedett termék, melynek ára publikus, bárki számára folyamatosan nyomon követhető. Ennek a befektetésnek az értéke tehát nem a jól öltözött portfoliókezelők és pénzügyi szakemberek szakértelmétől függ.
- A befektetett pénz azonnal fizikai arany vásárlására fordítódik.
- Az Ön számára megvásárolt mennyiséget elkülönítetten, az Ön birtokában, az Ön számláján tarjuk nyilván. Nincs "közös tulajdonlás".
- Az arany a legbiztonságosabb fizetési eszközként ismert és mint ilyen világviszonylatban is a legbiztonságosabb vagyonmegőrzési forma. Ennek egyszerű oka a nemesfém értékálló képessége. Miután sem a kormányok, sem a jegybankok nem tudnak aranyat előállítani, így nem tudják inflációs eszközként el - és kihasználni, elértékteleníteni sem.
- Minden nemesfém termék- így az arany is - az értékesítésekor szerzett jövedelem alapján adóköteles, melyet a mindenkori személyi jövedelemadóról szóló törvény szabályai szerint kell bevallani és megfizetni. Azaz az eladási ár és a beszerzési ár közti különbség - korrigálva a törvény által elszámolhatónak elismert értékesítési költségekkel - jövedelemnek minősül, és SZJA köteles. De mivel ez nem forrásadó, adólevonás az eladási ár kifizetésekor nem történik. Az adót az eladó köteles önbevallással rendezni. Ennek mértéke 2011-től 16%.
ÖSSZEFOGLALÁSKÉNT
BANKBETÉT |
INGATLAN |
ARANY |
- Bankcsőd veszélye - Államcsőd veszélye
- Infláció: folyamatosan veszít az értékéből, a vásárlóerejéből
- Védtelen a hiperinflációval szemben, a teljes értékét elveszítheti rövid idő alatt - Nem dologi érték - Folyamatos költségek (számlavezetés, kezelési és egyéb, "rejtett" banki költségek) - Erõsen függ a politikai, és gazdasági helyzettõl - Kamatadó - Inkasszálható |
- Egyszeri költségek (illeték, ügyvédi díj, közjegyzői díj, földhivatali díjak, stb.
- Folyamatos költségek (fenntartási költségek, vagyonadó, helyi ingatlanadók, stb.) - Amortizáció, folyama tos értékcsökkenés - Adó-, és illetékköteles - Nem mobilizálható - Kezelése folyamatos munkát, és odafigyelést igényel - Helyhez kötött vagyon - Hatóság által megterhelhetõ, zárolható - Dologi érték - Védelem az infláció, és a bankcsõd ellen |
- Egyszeri költség
- Értékálló évezredek óta - Biztonságot garantál minden helyzetben, és idõben - Független a politikai, és gazdasági helyzettõl - Véges a mennyisége, folyamatosan nõ az ára -Mobil, likvid -Teljes körű védelem az inflációval, a hiperinflációval, a bankcsőddel, és az államcsőddel szemben - Dologi érték - A világon mindenhol ugyanazt éri, bárhol, bármikor eladható, pénzzé tehető - Vám- , áfa- , és illetékmentes -Külföldön is tárolható - Akár egy zsebben is elfér - Nem inkasszálható
|
|
Kommentáld!